Kvalplatser RM & SM 2018

Skrivet under kategorin Förbundet, Föreningar, Tävlingar.

Kvalplatser RM 2018

Vi säger grattis till alla föreningar som under de gångna veckorna genom sina fantastiska prestationer kvalat till RM och SM i Nyköping.

Junior groupstunt
1. Cheer Force Allstars
2. Cheer Future
3. Malmö Allstars Cheer
4. Cheer Infinity Athletics
5. Karlstad GF Cheer Xplosions
6. Rising Cheer Athletics
7. Tyresögymnastiken Infinity Allstars
8. United movement Cheerleading
9. Linköping lightnings
10. Örebro GF Cheer Unlimited

Senior groupstunt
1. Cheer Force Allstars
2. Kalix Cheerleadingteam
3. Gothenburg cheer one
4. Cheer Infinity Athletics
5. Malmö Allstar cheer
6. Linköping Lightnings
7. Eastcoast cheerleaders

Senior groupstunt Mixed
1. Cheer Force Allstars
2. GF Uppsalaflickorna
3. Tyresögymnastiken Infinity Allstars

Partner stunt
1. GC Troops, Partner stunt
2. Twisters Cheer Elite, Linn & Skippy
3. United Movement cheerleading, Moa & Daniel

Minior level 2
1. Arctic Cheer Avalanches
2. Cheer Force Allstars
3. Gothenburg Cheer One
4. Malmö Allstar Cheer
5. Karlstad GF Cheer Xplosion
6. SOL-flickorna GF Stars
7. Tyresögymnastiken Infinity Allstars
8. Cheer Infinity Athletics
9. Dynamite Cheerleading (Lottad)
10. Skellefteå Cheerleading (Lottad)

Junior level 2
1. Fancy cheer Sundsvall
2. Cheer Future
3. Gothenburg Cheer One
4. Cheer Infinity Athletics
5. GF Uppsalaflickorna
6. Linköping Lightnings
7. Power cheer allstars
8. Twisters Cheer Elite
9. Eastcoast cheerleaders
10. SOL-flickorna GF Stars

Senior level 2
1. Cheer Force Allstars
2. Skellefteå Cheerleading
3. Linköping Lightnings
4. Cheer Legacy
5. Cheer Infinity Athletics
6. Gothenburg Cheer One
7. Power Cheer Allstars
8. Haninge Cheer Elite
9. GF Uppsalaflickorna
10. Köping GF Sparks

Minior level 3
1. Karlstad GF Cheer Xplosions
2. GF Uppsalaflickorna
3. Dynamite Cheerleading
4. United Movement cheerleading

Junior level 3
1. Cheer Future
2. Cheer Force Allstars
3. GF Uppsalaflickorna
4. Power Cheer Allstars
5. SOL-flickorna GF Stars
6. Gothenburg Cheer One
7. GC Troops
8. Cheer Infinity Athletics
9. Twisters Cheer Elite
10. Malmö Allstar Cheer

Senior level 3
1. Skellefteå Cheerleading
2. Arctic cheer avalanches
3. Kristianstad Starlight cheer
4. GC Troops
5. Rising Cheer Athletics
6. GF Uppsalaflickorna
7. Twisters Cheer Elite
8. Cheer Infinity Athletics

Pom Minior
1. Julle United

Förberedande pom
1. Örnsköldsvik GK Eagle stars
2. Örnsköldsvik GK Eagle stars
3. Julle United, Shiningstars

Senior level 5
1. Cheer Force Allstars
2. Gothenburg Cheer One
3. Cheer Infinity Athletics
4. Musketeers Funky Cheer
5. Power Cheer Allstars
6. Dynamite Cheerleading
7. Twisters Cheer Elite
8. Action Athletics Järfälla

 

Kvalande lag till SM 2018

Junior level 5 Allgirl
1. Gothenburg Cheer One
2. GF Uppsalaflickorna
3. Karlstad GF Cheer Xplosion
4. Dynamite Cheerleading

Junior level 5 Mixed
1. Arctic Cheer Avalanches

Senior level 6 Allgirl
1. Gothenburg Cheer One

Senior level 6 Mixed
1. United Movement Cheerleading

Pom Freestyle Junior
1. Julle United

Pom Freestyle Senior
1. Julle United

Kommentera

  • (will not be published)

XHTML: Du kan använda dessa taggar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>